Somijas Tehniskās pētniecības centra’ veiktais pētījums pierāda, ka kamīnkrāsnis ir ne tikai efektīvākais, bet arī ērtākais siltuma avots salīdzinājumā ar visām tradicionālajām krāsnīm, jo apkures process aizņem daudz mazāk laika un istabas temperatūra ilgāk saglabājās komfortabla. Arī Latvijā cilvēki aizvien aktīvāk sāk novērtēt kamīnkrāšņu priekšrocības, tāpēc aprunājāmies ar Somijas kamīnkrāšņu ražotāja ‘Warma-Uunit’ pārstāvi Aki Aarinen, lai uzzinātu, kas jauns šajā nozarē.

Warma-Uunit’ ir ģimenes uzņēmums ar gadu desmitiem ilgu pieredzi kamīnkrāšņu ražošanā. Uzņēmuma galvenā ražotne atrodas Uusikaupunki pilsētā Somijā un to dibinājis profesionāls mūrnieks, kurš pats būvējis un uzstādījis siltumu uzglabājošās krāsnis jeb kamīnkrāsnis. Meistars vienmēr prātojis, kā krāsnis padarīt vēl efektīvākas, to pašu masu ietilpinot vēl mazākā telpā. Pēc vairāku gadu eksperimentiem ar dažādu veidu masu sajaukumiem, viņš nolēma pilnībā koncentrēties uz sava dizaina un fomulas kamīnkrāšņu ražošanu. Tagad šīs krāsnis ir pazīstamas visā pasaulē ar zīmolu ‘Warma-Uunit’.

Ko izvēlēties?

Tradicionālās krāsnis siltumu nodrošina ātri un ar lielu jaudu. Kurināšanas laikā telpā ir karsti, bet bez regulāras malkas uzpildes krāsns ātri atdziest, un istabas temperatūra samazinās tikpat strauji. Savukārt atvērtā tipa kamīns ļoti reti darbojas kā sildītājs, galvenokārt radot vien mājīgu atmosfēru.

Vēl tirgū ir pieejami arī elektriskie sildītāji, radiatori, ventilatori u.tml. Taču salīdzinājumā ar tiem, kamīnkrāsnis nodrošina nemainīgas apkures izmaksas, neatkarīgi no elektrības, gāzes vai naftas cenas svārstībām. Tās ir uzticamas un viegli uzturamas, jo nav aprīkotas ar elektroniku, sūkņiem, motoriem, kompresoriem un noplūdes šķidrumiem, kas var radīt bojājumus. Tāpat kamīnkrāsnis nodrošina uguns tuvumu istabā, kas nav iespējams ar siltuma pumpjiem, sildītājiem vai elektriskajiem radiatoriem. Un pats galvenais – kamīnkrāsnis ir pilnībā neatkarīgas no ārējiem enerģijas avotiem. Tās siltumu nodrošina vienmērīgi un ar mazāku jaudu un spēj saglabāt siltumu pat dienu pēc krāsns kurināšanas beigām, atvieglojot kurināšanas procesu un ietaupot laiku, jo malka nav jāielādē regulāri.

Labākās kombinācijas

Un tomēr, kamīnkrāsni vislabāk ierīkot kopā ar elektrisko apkuri. Elektriskā apkure nodrošinās vienmērīgu siltumu mājās pat tad, ja kāda iemesla dēļ lietotājs nevar izmantot krāsni. Tomēr kamīnkrāsnis būs pievilcīga dizaina ekonomisks siltuma avots, ar ko iespējams samazināt elektrības rēķinu, iegūt mājīgu atmosfēru un siltumu pat tad, ja citi apkures veidi nedarbojas.

Speciālisti iesaka kamīnkrāsni kombinācijā ar rekuperācijas sistēmu. Tomēr šeit jāņem vērā daži būtiski faktori:

  • krāsns novietojums – lai maksimāli palielinātu siltuma sadales efektivitāti, krāsns jānovieto iespējami tuvāk mājas centram;
  • krāšņu daudzums – ja māja ir neregulāras formas, tai ir jābūt aprīkotai ar vairākām krāsnīm, lai vienmērīgi izplatītu siltumu;
  • krāsns lielums – krāsnij jābūt pietiekami lielai, lai sasildītu māju, nepārkurinot to.

Moderns risinājums

Kamīnkrāšņu pielietojamība un jēdziens mūsdienās ir veiksmīgi attīstījies, salīdzinot ar svarā vieglākām krāsnīm, kas izgatavotas no tērauda vai čuguna. Tā kā ēku regulējumi mūsdienās tiek izstrādāti, atbilstoši smagākai siltuma izolācijai, pasīvām vai energoefektīvām mājām kamīnkrāsnis kā lēns un zemas jaudas siltuma sadales avots izstrādātajos regulējumos ļoti labi iederas.

Atgriežoties pie mūsu sadarbības partnera ‘Warma-Uunit’ kamīnkrāsnīm, tām ir vairākas būtiskas priekšrocības:

  • Augsta efektivitāte un zems malkas patēriņš. Tomēr jāņem vērā, ka precīzu malkas patēriņu konkrētās telpas apsildīšanai nav iespējams noteikt. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, telpas augstuma, istabas plāna, mājas siltumizolācijas, temperatūras, laikapstākļiem un krāsns lietotāja.
  • Dūmgāzu temperatūra ir zema, kas ražotāja produktus padara par drošu izvēli, domājot par ugunsdrošību.
  • Tā kā kamīnkrāsns uguns kamera tiek izmantota visbiežāk, tās detaļas ir viegli maināmas un veidotas ilgstošai kalpošanai.
  • Krāsnīm iespējams pievienot ārējo gaisa pieplūdes sistēmu, ko nenodrošina liela daļa citu ražotāju.
  • Pielāgojams dizains – flīzes ir roku darbs, savukārt durvīm iespējams izvēlēties dažādas krāsas. Ir pieejami arī plauktiņi, rotājumi un malkas nodalījumi. Visu var izgatavot un pielāgot atbilstoši klienta vajadzībām.
  • Zems izmešu daudzums. Kamīnkrāsnis ir aprīkotas ar dubulto dūmgāžu sadedzināšanas sistēmu, tādējādi panākot efektīvu siltuma atdevi un zemāku izmešu daudzumu.
  • Kamīnkrāsni var aprīkot ar efektīvo un vienkāršo granulu degšanas funkciju. Tas būs piemērots risinājums, ja klients nevar sagatavot un uzglabāt malku.
  • Iespējams aprīkot ar cepeškrāsni – lielāko daļu kamīnkrāšņu var aprīkot ar cepšanas virsmu virs uguns degšanas kameras. Ja kamīnkrāsns ir uzstādīta starp virtuvi un dzīvojamo istabu, cepšanas virsmu var vērst uz virtuvi ēdiena gatavošanai, taču uguns kamera būs redzama dzīvojamā istabā, vienlaikus radot patīkamu atmosfēru.

‘Warma-Uunit’ produktu efektivitāte tiek testēta laboratorijā, kur notiek arī ražošana. Pirms nonākšanas tirgū visiem produktiem tiek veikts izstrādes, pārbaudes un pārstrādes cikls. Produkti tiek testēti un apstiprināti Eiropas Savienības pilnvarotajās iestādēs. Šis pārbaudes process nodrošina apstiprinātus mērījumus, kas tiek iekļauti CE sertifikācijā, ekspluatācijas īpašību deklarācijā un enerģijas marķējumā. Tas klientam rada pārliecību, ka ražotāja uzrādītās produktu pārbaudes vērtības ir pareizas.